I början av februari reste Gunnar Brycke åter ut till Bukoba tillsamman med Monica Sommarström, Hans Ehrling och Solveig Sundberg.

Hans Ehrling, biskop Abednego Keshomshahara, Gunnar Brycke och Monica Sommarström

Hans Ehrling, biskop Abednego Keshomshahara, Solveig Sundberg och Monica Sommarström
Gunnar och Hans skall fortsätta med underhåll och renoveringsarbete. En viktig uppgift är att fortsätta planeringen och genomförandet av restaureringen av gamla receptionen. Detta arbete kommer att ske under 2025/2026. Sedan händer det alltid något som måste åtgärdas. Här ser ni en bil som fått punktering och då är det bara att agera. De besöker farmen Mushasha och ser på en grävning som tyvärr har rasat samman. Att leva i Afrika ger alltid många utmaningar.
Monica och Solveig kommer att bl.a undersöka alla våra barns hälsotillstånd och förslå nödvändiga åtgärder.


Hej
Roligt att ni har så uppdaterad och fin hemsida.
Skall ge info om detta till Sigtuna församling som skickar 1% bistånd till er
Tacksam om jag kan få bekräftelse på att pengar jag skickat till ert bg för ca två veckor sedan kommit.Gunnar Brycke hade inte sett detta
Vänligen
Elisabet Bonnevier
Hej Elisabet. Tack för din återkoppling! Pengarna har kommit fram och jag har uppdaterat sammanställning på Old Office till Gunnar Brycke. Tack för dina bidrag och Sigtuna församlings! Med vänliga hälsningar Rune Hellberg