Tumaini Children´s Center betyder mycket för alla dessa flickor som ständigt utsätts för mäns utnyttjande. Det är ett stort problem i samhället men då finns Centret som en trygg plats som också kan ge stöd för framtiden.

MARIA
Hon kommer från området och har levt med sin mamma, pappa och morbror. Tyvärr var inte morbrodern bra för henne och liksom många andra flickor blev hon utnyttjad. Tyvärr ville inte mamman lyssna, varken första eller andra gången. En vän till henne tog då med henne till Tumaini Children´s Center där hon naturligtvis var välkommen. Om framtiden vet hon inte så mycket, men i väntan på domstolsförhandling stannar hon. Antingen får hon komma hem eller så försöker de att finna ett nytt för henne. Men just nu är hon trygg!

HAPPINESS
Hennes historia är snarlik Marias och detta fallet är det också en morbroder som inte är bra för henne. I hennes fall har det inte lett till domstolsförhandlingar.

ANETE
Samma historia som för Maria och Happiness, fast i detta fallet är förövaren en granne.